Regulamin Rady Rodziców
Prywatnej Szkoły Podstawowej „Kuźnia Talentów” w Lusówku
Na podstawie art. 83 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1082) Rada Rodziców Prywatnej Szkoły Podstawowej „Kuźnia Talentów” w Lusówku uchwala Regulamin swojej działalności o na stępującej treści:
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§ 1
- Niniejszy Regulamin określa cele, zadania i organizację Rady Rodziców Prywatnej Szkoły Podstawowej „Kuźnia Talentów” w Lusówku.
- Rada Rodziców, zwana dalej Radą, jest społecznym organem szkoły reprezentującym ogół rodziców i opiekunów prawnych uczniów uczęszczających do Prywatnej Szkoły Podstawowej „Kuźnia Talentów” w Lusówku.
- W skład Rady Rodziców wchodzą przedstawiciele rodziców uczniów wszystkich oddziałów wchodzących w skład Szkoły, wybrani w wyborach przez zebranie rodziców uczniów danego oddziału na stanowiska Przewodniczącego, Zastępcy Przewodniczącego oraz Skarbnika.
- Rada działa na podstawie przepisów powszechnie obowiązującego prawa w zakresie oświaty oraz szkolnictwa, w tym na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082), ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t. j. Dz.U. z 2021 r., poz. 1915), Statutu Szkoły oraz niniejszego Regulaminu.
- Ilekroć w Regulaminie mowa o:
- „Statucie Szkoły” – należy przez to rozumieć Statut Prywatnej Szkoły Podstawowej „Kuźnia Talentów” w Lusówku,
- „Szkole” – należy przez to rozumieć Prywatną Szkołę Podstawową „Kuźnia Talentów” w Lusówku,
- „Organie Szkoły” – należy przez to rozumieć organy wymienione w Statucie Szkoły,
- „Uczniach” – należy przez to rozumieć uczniów uczęszczających do Prywatnej Szkoły Podstawowej „Kuźnia Talentów” w Lusówku,
- „Rodzicach” – należy przez to rozumieć rodziców oraz opiekunów prawnych uczniów uczęszczających do Prywatnej Szkoły Podstawowej „Kuźnia Talentów” w Lusówku.
Rozdział II
Cele i zadania Rady Rodziców
§ 2
Celem Rady Rodziców jest:
- reprezentowanie ogółu rodziców Uczniów oraz podejmowanie działań zmierzających do doskonalenia statutowej działalności Szkoły, a także wnioskowanie do innych Organów szkoły w tym zakresie,
- organizowanie i rozwijanie współpracy rodziców z Dyrektorem Szkoły, Radą Pedagogiczną, Samorządem Uczniowskim, władzami oświatowymi, samorządowymi i innymi organami w celu doskonalenia statutowej działalności Szkoły,
- organizowanie różnych form aktywności rodziców wspomagających proces nauczania, wychowania i opieki w szkole i środowisku,
- prezentowanie wobec Dyrektora Szkoły, nauczycieli, Uczniów i władz oświatowych opinii rodziców we wszystkich istotnych sprawach Szkoły,
- upowszechnianie wśród rodziców wiedzy o wychowaniu i funkcjach opiekuńczo – wychowawczych rodziny i szkoły w życiu dziecka,
- gromadzenie funduszy niezbędnych dla wspierania działalności Szkoły, a także ustalanie zasad wydatkowania tych funduszy,
- zapewnienie rodzicom, we współdziałaniu z innymi Organami Szkoły, rzeczywistego wpływu na działalność Szkoły, w tym w szczególności:
- znajomości zadań i zamierzeń dydaktyczno-wychowawczych w Szkole i w klasie,
- uzyskania w każdym czasie rzetelnej informacji na temat swego dziecka i jego postępów lub trudności,
- znajomość zasad oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów,
- uzyskania porad w sprawie wychowania i dalszego kształcenia swych dzieci,
- wyrażanie i przekazywanie opinii na temat pracy Szkoły oraz projektowanych zmian w przepisach regulujących funkcjonowanie Szkoły,
- określanie zasad działania ogółu rodziców oraz Rady Rodziców.
Rozdział III
Organizacja działania Rady Rodziców
§ 3
Rada Rodziców uchwala Regulamin swojej działalności.
§ 4
Rada Rodziców może wystąpić do Rady Pedagogicznej o dokonanie zmian w szkolnym zestawie podręczników, jednak zmiana w tych zestawach nie może nastąpić w trakcie roku szkolnego.
§ 5
- Rada Rodziców w porozumieniu z Radą Pedagogiczną uchwala program wychowawczo-profilaktyczny Szkoły obejmujący wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym skierowane do uczniów, realizowane przez nauczycieli.
- Jeżeli Rada Rodziców w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia roku szkolnego nie uzyska porozumienia z Radą Pedagogiczną w sprawie programu wychowawczo-profilaktycznego, program ustala Dyrektor szkoły w uzgodnieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny nad szkołą.
- Program wychowawczo-profilaktyczny ustalony przez Dyrektora szkoły obowiązuje do czasu uchwalenia programu przez Radę Rodziców w porozumieniu z Radą Pedagogiczną.
§ 6
Rada Rodziców może występować z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach Szkoły.
§ 7
- Rada Rodziców wyraża pisemną opinię o pracy nauczyciela przed sporządzeniem przez Dyrektora szkoły oceny dorobku zawodowego.
- Rada Rodziców powinna przedstawić swoją opinię w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o dokonywanej ocenie dorobku zawodowego nauczyciela.
- Brak opinii Rady Rodziców, po upływie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o dokonywanej ocenie dorobku zawodowego nauczyciela, nie wstrzymuje postępowania awansowego.
§ 8
- Rada Rodziców wyraża zgodę na wprowadzenie przez Dyrektora szkoły obowiązku noszenia przez uczniów na terenie Szkoły jednolitego stroju.
- Rada Rodziców w porozumieniu z Dyrektorem szkoły określa wzór obowiązującego na terenie Szkoły jednolitego stroju dla uczniów Szkoły.
- Rada Rodziców w porozumieniu z Dyrektorem Szkoły określa sytuacje, w których przebywanie ucznia na terenie Szkoły nie wymaga noszenia przez niego jednolitego stroju ze względu na szczególną organizację zajęć dydaktyczno-wychowawczych w określonym dniu lub dniach.
§ 9
Rada Rodziców na wniosek Dyrektora szkoły opiniuje podjęcie działalności w szkole przez stowarzyszenia lub inne organizacje, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej Szkoły.
Rozdział IV
Tryb przeprowadzania wyborów
§ 10
Szczegółowy tryb przeprowadzenia wyborów do rad oddziałowych:
- Wybory do rad oddziałowych przeprowadza się na pierwszym zebraniu rodziców w każdym roku szkolnym.
- Podczas zebrań oddziałowych rodzice wybierają rady oddziałowe składające się z trzech rodziców Uczniów danego oddziału.
- W wyborach do rad oddziałowych jednego ucznia może reprezentować tylko jeden rodzic.
- Wybory do rady oddziałowej na pierwszym zebraniu rodziców w każdym roku szkolnym przeprowadza wychowawca oddziału.
- Kandydat do rady oddziałowej musi wyrazić zgodę na kandydowanie.
- Za wybranych do rady oddziałowej uważa się trzech pierwszych kandydatów, którzy uzyskali największą liczbę głosów.
- W przypadku równej liczby głosów otrzymanych przez kandydatów przeprowadza się kolejną turę głosowania.
- Z przeprowadzonych wyborów rada oddziałowa sporządza protokół, który wychowawca oddziału przekazuje przekazuje Przewodniczącemu Rady Rodziców.
- Wybrani członkowie rady oddziałowej wyłaniają ze swojego grona przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego oraz skarbnika.
§ 11
Szczegółowy tryb przeprowadzenia wyborów do Rady Rodziców:
- Wybory przedstawicieli danego oddziału do Rady Rodziców przeprowadza się na pierwszym zebraniu rodziców w każdym roku szkolnym.
- Przedstawicielem w Radzie Rodziców jest każdy z członków rady oddziałowej wybranych na pierwszym zebraniu rodziców tj. przewodniczący rady oddziałowej, zastępca przewodniczącego lub skarbnik.
- Każdy oddział musi być reprezentowany w radzie Rodziców przynajmniej przez jednego przedstawiciela.
- W przypadku rezygnacji wybranego przedstawiciela oddziału z prac w Radzie Rodziców przeprowadza się wybory uzupełniające, z zachowaniem zapisanych zasad wyboru.
- Wybory Przewodniczącego Rady Rodziców przeprowadza się w głosowaniu jawnym.
- W głosowaniu jawnym członkowie Rady Rodziców głosują przez podniesienie ręki.
- Podczas wyborów Przewodniczącego Rady Rodziców Dyrektor szkoły:
- przyjmuje zgłoszenia kandydatur,
- przeprowadza głosowanie,
- dokonuje liczenia głosów i podaje wyniki głosowania.
- Kandydat na Przewodniczącego Rady Rodziców musi wyrazić zgodę na kandydowanie.
- Za wybranego Przewodniczącego Rady Rodziców uważa się kandydata, który uzyskał największą liczbę głosów.
- W przypadku otrzymania przez kandydatów równej największej liczby głosów o wyborze Przewodniczącego Rady Rodziców rozstrzyga kolejna tura wyborów.
- Wybrany Przewodniczący Rady Rodziców prowadzi dalszą część zebrania.
Rozdział V
Struktura Rady Rodziców
§ 12
- Najwyższą władzą ogółu rodziców jest plenarne zebranie Rady Rodziców. Zebranie jest zwoływane co najmniej raz w czasie semestru szkolnego.
- Pierwsze zebranie Rady Rodziców zwołuje Dyrektor szkoły w terminie do dnia 23 września danego roku szkolnego.
- Pierwsze zebranie Rady Rodziców otwiera Dyrektor szkoły i przewodniczy mu do czasu wybrania Przewodniczącego Rady Rodziców.
- Kolejne zebrania Rady zwołuje Przewodniczący Rady Rodziców lub upoważniony przez niego członek Rady, z własnej inicjatywy oraz na wniosek 1/3 rad klas lub Dyrektora szkoły.
- Zebrania Rady przygotowuje i prowadzi Przewodniczący Rady lub upoważniony przez niego członek Rady Rodziców.
- O terminie, miejscu i proponowanym porządku zebrania zawiadamia się członków Rady oraz Dyrektora, w sposób zwyczajowo przyjęty szkole, na 14 dni przed planowanym terminem zebrania, a w przypadku zebrania nadzwyczajnego na 3 dni przed terminem.
- Członkowie Rady mają obowiązek aktywnego uczestniczenia w posiedzeniach Rady.
- W zebraniach Rady, z głosem doradczym, może brać udział Dyrektor szkoły, na zaproszenie Rady Rodziców.
- Przewodniczący Rady Rodziców może, za zgodą lub na wniosek członków Rady, zapraszać inne osoby do udziału w zebraniach.
§ 13
- Zebranie Rady może podejmować uchwały we wszystkich sprawach w zakresie jej właściwości.
- Uchwały Rady są podejmowane zwykłą większością głosów osób uczestniczących w zebraniu.
- Uchwała o rozwiązaniu Rady Rodziców podejmowana jest bezwzględną większością głosów.
- Uchwały Rady Rodziców są podejmowane w głosowaniu jawnym.
- Uchwały Rady mogą być podejmowane w głosowaniu tajnym, po przyjęciu w głosowaniu jawnym formalnego wniosku w sprawie tajności głosowania.
§ 14
- Zebrania Rady Rodziców są protokołowane.
- Protokół zebrania Rady powinien zawierać:
- datę i miejsce zebrania,
- listę osób obecnych podczas zebrania,
- zatwierdzony porządek obrad,
- stwierdzenie przyjęcia protokołu z poprzedniego zebrania,
- przebieg obrad,
- streszczenie wystąpień oraz wnioski,
- treść podjętych uchwał lub uchwały w formie załączników,
- podpisy przewodniczącego i protokolanta.
§ 15
- Plenarne zebranie Rady Rodziców Zespołu Szkół wybiera spośród siebie Prezydium Rady Rodziców – organ kierujący pracami Rady Rodziców.
- Wybory Prezydium odbywają się w trybie jawnym, zwykłą większością głosów osób uczestniczących w zebraniu.
- W skład Prezydium wchodzi przewodniczący, zastępca przewodniczącego, skarbnik oraz sekretarz.
- Przewodniczący Rady organizuje prace Rady, zwołuje i prowadzi posiedzenia Rady, reprezentuje Radę na zewnątrz.
- Zastępca przewodniczącego Rady przejmuje obowiązki przewodniczącego w czasie jego nieobecności.
- Sekretarz Rady odpowiada za dokumentację Rady i protokołowanie jej posiedzeń.
- Skarbnik Rady odpowiada za prawidłową gospodarkę funduszem gromadzonym przez Radę.
- Kadencja Prezydium trwa rok.
- W razie ustania członkostwa w Prezydium przed upływem kadencji, na najbliższym zebraniu przeprowadzane są wybory uzupełniające, na okres do końca kadencji.
- Rada może odwołać Prezydium w całości lub dokonać wyboru nowych jego członków w trybie wyborów uzupełniających.
- Dla wykonania określonych zadań prezydium Rady Rodziców może tworzyć komisje problemowe bądź zespoły robocze spośród członków Rady Rodziców i spośród innych rodziców i osób współdziałających z rodzicami spoza szkoły jako ekspertów.
- Kadencja Rady i jej organów trwa rok.
Rozdział VI
Zasady gromadzenia i wydatkowania funduszy
§ 16
- Rada Rodziców gromadzi fundusze pochodzące z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł.
- Fundusze, o których mowa w ust. 1, mogą być przechowywane na odrębnym rachunku bankowym prowadzonym przez Skarbnika Rady Rodziców.
- Propozycje wysokości dobrowolnej składki rodziców Rada Rodziców i jej Prezydium ustala na początku każdego roku szkolnego.
- Główne cele, na jakie mogą być wydatkowane te środki to:
- dofinansowanie imprez klasowych i szkolnych, wycieczki i biwaki, wydatki na rzecz całej Szkoły,
- dofinansowanie konkursów i imprez o charakterze ogólnoszkolnym jak Dzień Dziecka, Talenciarnia, finały szkolne olimpiad i konkursów przedmiotowych i sportowych,
- dofinansowanie części kosztów wyjazdu Uczniów i ich opiekunów na olimpiady i konkursy wojewódzkie lub centralne,
- zakup książek do biblioteki, środków dydaktycznych i sprzętu technicznego,
- wydatki osobowe i rzeczowe związane z prowadzeniem księgowości i rachunkowości Rady Rodziców,
- zakup nagród dla Uczniów w trakcie i na koniec roku szkolnego, dofinansowanie niektórych zajęć pozalekcyjnych i kół zainteresowań.
- Pisemne wnioski o środki z funduszu Rady mogą składać:
- Dyrektor Szkoły
- Rada Pedagogiczna,
- Samorząd Uczniowski,
- Rodzice uczniów.
- Wydatkowanie środków Rady Rodziców pochodzących z innych źródeł niż składka rodzicielska odbywa się na dofinansowanie celów ustalonych w ust. 5. Sposób wydatkowania środków Rady Rodziców może w części być zależny od życzeń czy wskazania celów przez osoby lub organizacje wpłacające środki na rzecz Rady Rodziców. W takim przypadku prezydium Rady Rodziców nie może wydatkować środków na inne cele bez uzyskania zgody ofiarodawców.
- Skarbnik Rady Rodziców na pierwszym zebraniu w roku szkolnym przedstawia zestawienie wpływów i wydatków. Zestawienie, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym podlega zatwierdzeniu przez Radę Rodziców zwykłą większością głosów osób uczestniczących w zebraniu.
Rozdział VIII
Postanowienia końcowe
§ 17
- Regulamin wchodzi w życie z dniem uchwalenia.
- Działalność Rady Rodziców musi być zgodna z obowiązującymi przepisami.
- Regulamin Rady Rodziców musi być zgodny z postanowieniami Statutu Szkoły.
- Zmiany w niniejszym regulaminie mogą być dokonywane przez plenarne zebranie Rady Rodziców.