Lokalizacja szkoły

Położenie

Szkoła powstała w zabytkowym budynku, wybudowanym jako Dwór przez niemieckich właścicieli Lusówka – Matthesów.

Starsza część parterowa z dwuspadowym dachem pochodzi z 1 poł. XIX w., zaś nowszą, piętrową z płaskim dachem, dobudowano pod koniec XIX w. Od roku 1903 właścicielem budynku był Zygmunt Pluciński, stąd w internecie znajdziemy informacje pod hasłem Pałac Plucińskich w Lusówku.

Przez lata Pałac służył jako Przedszkole, a kiedy placówka przeniosła się do nowego budynku, Pałac został opuszczony, jednak nie zaniedbany. O zachowanie go w dobrym stanie dbał właściciel, czyli Gmina Tarnowo Podgórne.

Budynek przeszedł gruntowny remont w 2016 roku.

Projekt opracowany przez ARTES Studio Architektury łączy historię z nowoczesnością i nadaje mu nową funkcjonalność.

Kapitalny remont zakończył się pełną adaptacją Pałacu na kameralną placówkę oświatową, z wydzieloną częścią na świetlicę dla mieszkańców. Ta kameralność to coś, czego naszym zdaniem poszukuje wielu rodziców szukających bezpiecznego miejsca dla swoich dzieci.

Czy można porównywać wielkie, kilkusetosobowe kombinaty oświatowe z placówką, w której całe życie szkolne rozgrywa się na 400 mkw., gdzie na każdym poziomie wiekowym jest jedna, kilkunastoosobowa klasa? Planujemy stworzyć szkołę gdzie wszyscy jesteśmy blisko siebie, zarówno ze względu na niewielką liczbę uczniów, jak i na kameralny układ budynku.

Beata Zygmańska, Dyrektor Szkoły

No i nie zapominajmy o otoczeniu!

Szkoła położona jest nad brzegiem Jeziora Lusowskiego, wkomponowana w zieleń, która z jednej strony jest zagospodarowana w formie parku, z drugiej jest przygotowana do adaptacji na tereny spacerowo rekreacyjne.

To miejsce gdzie króluje cisza, a jedyne dźwięki, które można usłyszeć to odgłosy śpiewających ptaków.

5 km od Tarnowa Podgórnego, 50 m od przystanku autobusowego TP BUS